تبلیغات انتخاباتی شورای شهر
تبلیغات انتخاباتی شورای شهر (تبلیغات انتخاباتی شورای شهر)
2020/08/06

شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی مزایا و معایب آن

شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی شورای شهر، امروزه بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. از تبلیغات مثبت تا ضدتبلیغات برای کاندیدا را شامل می­شود. باید یادآور شد پیروزی زمانی اتفاق می­افتد که بلد باشیم چطور مهره ها را سرجای خود قرار دهیم. یعنی حتی در ضدتبلیغات هم خوب عمل کنیم. شیوه های  نوین تبلیغات انتخاباتی به مدرن و سنتی تقسیم می شوند.

 شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی می­تواند طیف گسترده ای از شیوه های تبلیغات انتخاباتی را در برگیرد. به لحاظ گستردگی طیف ممکن است مثل یک کلاف دچار سردرگمی شویم. با توجه به تنوع تبلیغات انتخاباتی اکثر کاندیداها به شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی روی آورده اند.

برای انتخاب شیوه تبلیغات انتخاباتی؛ کلیدی ترین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که هدف مان چیست؟

 

در پرتو شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی چقدر هدفمند هستید؟

درست است در دنیای امروز با گسترش رسانه و فضای مجازی شناخته شدن آسان تر از پیش شده است. ما زمانی در مسیر درست قرار میگیریم که هدف را مشخص کنیم. اینکه چطور شناخته شویم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هدف اصلی برجسته سازی ویژگی­های مطلوب و معرفی خودمان است.

زمانش رسیده از خود بپرسیم چرا شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی را برگزیده ایم. تعیین هدف مسیر را برایمان روشن می­سازد. نتیجه مطلوب حاصل انتخاب صحیح روش تبلیغات انتخاباتی است. در مدت کوتاهی نیز باید کمپین تبلیغات انتخاباتی هدفمندی داشته باشیم. چرا که نقس بسزایی در موفقیت ایفا می­کند.

 

آسیب شناسی تبلیغات انتخاباتی شورای شهر

در شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی خلاهای بسیاری احساس می­شود. به عبارتی خروجی این شیوه ممکن است نماینده واقعی مردم نباشد. تعداد بالای کاندیداها انتخاب را برای مردم دشوار ساخته است. اینکه تعداد بسیاری از افراد می­توانند داوطلب شوند به عدم نظارت قانونی کافی برمی­گردد. در انتخابات شورای شهر، شورای نگهبان در بررسی صلاحیت افراد نقشی ندارد.

درباره این خلا قانونی شاید جمله کلیشه ای نباید کیفیت را فدای کمیت کرد، در ذهن نقش ببندد. یکی از آسیب­های شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی تخریب رقبا و ضدتبلیغات هستند. در این روش فضای رقابت دچار مسمومیت می شود. در چنین فضایی تفکر عقلانی کمتر به چشم میخورد و افراد تابع هیجانات آنی خود هستند.

ممکن است حتی فردای انتخابات از انتخاب خود پشیمان باشند. نباید منکر شد که این فضاسازی­ها در سایر انتخابات مثل مجلس شورای اسلامی هم وجود دارد. چه بسا این واقعیت که افراد در رقابت بدشان نمی آید به شیوه های ناجوانمردانه روی بیاورند را نباید فراموش کرد. معمولا افراد تنها به برنده شدن فکر می­کنند نه به اینکه از چه مسیری برنده شوند.

 

انواع شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی؛ بررسی مزایا و معایب   

خوب و بد نظرسنجی های اینترنتی:

یکی از روش­های مدرن در شیوه نوین تبلیغات، نظرسنجی­های اینترنتی و اعلام نتایج آن است. این نظرسنجی ها بیشتر در شبکه اجتماعی تلگرام انجام می­شود. نظرسنجی­های اینترنتی به جهت گسترگی دامنه شرکت کنندگان میتواند تصویر خوبی برای تحلیل ارائه دهد. به جهت سهولت دسترسی و انتشار سریع آن تکنیکی کاربردی است.

اما باید بدانیم نظرسنجی­ها به رغم گستردگی که طیف وسیعی را دربرمی­گیرد چندان کارآمد نیست. چرا؟

  • اولا نمی­دانیم شرکت کنندگان از چه طیفی هستند.
  • ثانیا ممکن است نتایج واقعی بازتاب پیدا نکند مثلا اشتباهی گزینه ای را انتخاب کرده باشند.
  • ثالثا همه افراد دسترسی به فضای مجازی ندارند و این شیوه بیشتر در میان جوانان طرفدار دارد.
  • رابعا امکان تقلب به وسیله حساب­های فیک یا ربات وجود دارد و می­شود نتایج را دستکاری کرد.

 

دردسرهای ایجاد اتاق پرسش و پاسخ مجازی:

در شیوه نوین تبلیغات سیاسی می­­توانیم با استفاده از امکانات فضای مجازی اتاق پرسش و پاسخ مجازی تشکیل دهیم. مثلا یک روز و یک ساعت معین اعلام کنیم. حال در این اتاق مجازی به ارائه برنامه­ها و پاسخ به پرسش ها می پردازیم. در این روش افراد با آزادی بیشتر و رودربایستی کمتر می­توانند نظرات خود را اعلام کنند. آنها می­توانند به راحتی نقدهایشان را نسبت به برنامه ها مطرح نمایند.

اما همان ناکارآمدی که در نظرسنجی­های اینترنتی وجود دارد در این روش نیز هست. اینکه همه اقشار جامعه به فضای مجازی دسترسی ندارند. این واقعیت کمی کارمان در فضای مجازی را سخت می­کند. همچنین امکان برقراری تماس چشمی که میتواند تاثیرگذار باشد در این شیوه عقیم می ماند.

 همان­گونه که افراد آزادانه می­توانند نقد داشته باشند یا نظراتشان را بیان نمایند. در این روش نیز آزادانه می­توانند افترا بزنند و جو را متشنج کنند. در واقع نظارتی بر رفتار افراد وجود ندارد و در چارچوب خاصی تعریف نمی­شود.

 

شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی و دیدار افراد بانفوذ منطقه:

این شیوه در میان همه نه اما در یک سری از افراد طرفدار دارد. بنابراین در شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی جای می­گیرد. می­دانیم همه چیز در دنیای مجازی خلاصه نمی­شود. در اکثر شهر و روستاهای ایران افرادی هستند که مردم نگاه مثبتی به آنها دارند. در شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی شورای شهر، در ملاقات با این افراد در پی کسب وجه مطلوب برای خود هستیم. پس نقش افراد بانفوذ در منطقه را در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر نمی­توان نادیده گرفت.

 از طرفی این شیوه در شهرهای بزرگ کارایی چندانی ندارد. نکته دیگر اینکه افراد متنفذ ممکن است با حمایت از یک کاندیدا محبوبیت خود از بین ببرند. بنابراین در این شیوه تبلیغاتی زحمت بیشتری بر دوش داریم. شاید قدم اول را اعتمادسازی بتوان نام گذاشت. حالا به هر شیوه ای که میتوانیم باید نظر این افراد را جلب کنیم. پس از آن می­توان از آنها در همراهی خود کمک بگیریم.

 

تخریب رقبا؛ انتقاد از خود و دیگران

این روش ممکن است منفی و ناجوانمردانه به نظر برسد که البته تا حدودی هم هست! همانطور که پیشتر گفتیم اگر قرار باشد ضدتبلیغی صورت بگیرد باید هوشمندانه عمل کرد. این شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی ریسک بالایی دارد. امروزه در کارزار رقابت انتخاباتی جنگ روانی پایه ثابت تبلیغات و ضدتبلیغات است. این روش میان کاندیداهای انتخابات شورای شهر نیز طرفدارانی دارد.

ممکن است هزینه ای برای برنامه تخریبی علیه خود صرف کنیم. بعد با تهیه ویدیو یا در سخنرانی آن روی موردظلم واقع شده خود را نمایان می­سازیم. در واقع غیرمستقیم خود را بر سر زبان ها انداخته و از آب گل آلود ماهی می­گیریم. نکته اساسی این است که در جنگ روانی ماهیت زمان اهمیت بسزایی دارد. یعنی همه چیز با سرعت بسیار بالایی باید اتفاق بیفتد تا قدرت تحلیل و دقت از مخاطب گرفته شود. یکی دیگر از کارهای عجیب و غریب نفوذ در بدنه تبلیغات رقبا!

می­توان به ظاهر تبلیغ انجام داد اما در حقیقت ضدتبلیغ به حساب آید. اگر رقیب بداند تخریب و انتقاد درست و حسابی چطور اتفاق خواهد افتاد می­تواند پیروز میدان باشد. در این روش هوشمندانه عمل کردن حرف اول را می زند. باید یادآور شد به لحاظ اخلاقی تخریب اصلا موردپسند نیست. چرا که ارائه برنامه ها و صحبت درباره اهداف وجه مطلوب­تری دارد. اما در این یادداشت سعی شده به همه ابعاد شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی پرداخته شود. بنابراین قسمت تاریک و دوست نداشتنی آن نیز بیان شده است.

 

حضور پررنگ در همه جا با شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی

یکی از کارویژه­های تبلیغات انتخاباتی شورای شهر شناخته شدن کاندیداست. در واقع نام­مان باید ملکه ذهن مردم شود. شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای شورای شهر اغلب در نمازجمعه ها، مراسم­ها و… حضور فعالی دارند. حضور پررنگ و مشارکت فعال در اجتماعات عمومی می­تواند کارآمد باشد.

 با حضور در مساجد و اجتماعات هم نشان می­دهیم که نسبت به امورشهری بی­تفاوت نیستیم و هم شناخته میشویم. این شیوه نوین تبلیغات کم هزینه است و از طرفی می­تواند موثر باشد. انتقاد به این روش به لحاظ بُعد ریاکاری است. یا حتی ممکن است متهم به رفتارهای پوپولیستی شویم. هرکدام از شیوه­های نوین تبلیغات انتخاباتی مزایا و معایبی دارد. زمانی کفه ترازو به نفع مزایا سنگین است که بدانیم چگونه از شیوه­های مختلف تبلیغاتی بهره بگیریم.

 

ارسال پیامک در شیوه سنتی و مدرن تبلیغات انتخاباتی

هنوز هم که هنوز است ارسال پیامک طرفداران خودش را دارد. در مناطقی که پوشش اینترنت خوب نیست یا افراد دسترسی ندارند ارسال پیامک اهمیت بیشتری می­یابد. امروزه ممکن است در خانه­ای تلفن ثابت نباشد اما حتما افراد خانواده هریک تلفن همراه جداگانه­ای دارند! ارسال پیامک تبلیغات انتخاباتی به صورت انبوه با بهره­گیری از پنل به راحتی و در کمترین زمان انجام می­شود. اگر چاشنی خلاقیت را در محتوای پیامک داشته باشیم، می­توانیم موثر واقع شویم.

با وجود مزایای این روش معایبی نیز وجود دارد. مردم کمتر با پیامک آن هم از نوع تبلیغاتی ارتباط برقرار می­کنند. چه بسا بسیاری از افراد پیامک های تبلیغاتی را مسدود ساخته­اند. البته در پنل­های پیشرفته­تر این امکان وجود دارد که حتی به شماره های مسدود پیامک ارسال کرد. این ارسال­های خاص یا رفت و برگشت پیامکی هزینه ها را چندبرابر می­کند.

 همچنین با وجود گستردگی فضای مجازی پیامک جذابیت خودش را از دست داده است پس اثرگذاری کمتری دارد.

پایان !

در پایان باید گفت بشر با داشتن خلاقیت روز به روز شیوه های نوین تبلیغات انتخاباتی بیشتری را تولید میکند. هرچه زمان می­گذرد افراد رفتارهای متفاوتی در انتخابات از خود بروز می­دهند. شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی را نمی­توان خلاصه در کلمات دانست و این مفهوم در طول زمان رشد خواهد کرد.

 

مدیریت
مدیریت
رزومه مختصر مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *