آموزش سخنرانی انتخاباتی
آموزش سخنرانی انتخاباتی (جلسه اول از دوره آشنایی)
2020/04/04
شیوه نوین تبلیغات انتخاباتی مزایا و معایب آن
2020/08/28

تبلیغات انتخاباتی شورای شهر (تبلیغات انتخاباتی شورای شهر)

تبلیغات انتخاباتی شورای شهر

تبلیغات انتخاباتی شورای شهر

تبلیغات انتخاباتی شورای شهر تنها به معنای شناساندن و معرفی نیست. اینکه چقدر و چگونه تأثیرگذار باشیم از اولویت­ های تبلیغات انتخاباتی است. مردم در پی بهبود شرایط و رفع مشکلات شهری باید اطمینان حاصل نمایند که انتخاب آنها چه کمکی خواهد کرد. بد نیست بدانیم هر انتخاباتی در هر سطح به راهبردی که مسیر را مشخص می کند، همچنین به اصول تبلیغات انتخاباتی و توصیه ها نیازمند است.

در تبلیغات انتخاباتی که مستثناء از این موضوع نیست، نیز باید و نبایدهایی وجود دارد. آگاهی از آنها و اینکه از چه روش­هایی در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر استفاده می شود نیازمند کار کارشناسانه است. متخصصین در زمینه تبلیغات انتخاباتی می توانند محوری­ ترین نقش را ایفا کنند. در دنیای امروز کسانی پیروز انتخابات هستند که می دانند با چه ساز و کاری تبلیغات انتخاباتی موثری انجام دهند.

در ادامه با اصول تبلیغات شورای شهر، روش ها، راهبرد و باید و نبایدهای انتخابات شورای شهر آشنا خواهید شد:

 

از تبلیغات انتخاباتی شورای شهر تا تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی

همه ما به وسعت انتخابات مجلس شورای اسلامی واقف هستیم. همچنین کما بیش با تفاوت های آشکار میان انتخابات شورای شهر و مجلس شورای اسلامی آشناییم. به بیان ساده­ تر تعداد افرادی که در شورای شهر به عنوان کاندیدا شرکت می کنند، بسیار بیشتر از افرادی است که رویای تکیه زدن بر صندلی بهارستان را در سر می پرورانند. به همین نسبت می بینیم در انتخابات شورای شهر تعداد بیشتری از کاندیدا انتخاب می شوند.

در حالی که در بحبوبه انتخابات مجلس شورای اسلامی معمولا گروه ها و جریانات همسو تشکیل ائتلاف می­ دهند. ممکن است به طور مثال از 8 نفری که به عنوان کاندیدای مجلس شورای اسلامی نام نویسی کرده اند، تنها 4 نفر به طور قطعی در صحنه رقابت باقی بمانند.

بگذریم؛ چه شما در انتخاباتی به وسعت مجلس شورای اسلامی و چه شورای شهر به عنوان کاندیدا شرکت نمایید، نیاز به برندسازی انتخاباتی دارید. مردم شما را باید بشناسند اما چگونه؟ اینکه شما شخص سرشناسی باشید به تنهایی کفایت نمی­ کند. شما باید بر اساس معیارهای منطقه ای به عنوان یک انتخاب مطلوب برای شورای شهر شناسانده شوید. چه بسا در انتخابات شورای شهرها شناخت شخصی افراد به خصوص در شهرای کوچک و روستا موثر است. اما بطور معمول تنها شناخت افراد محلی کمکی به پیروزی در انتخابات نمی کند. همانطور که پیشتر اشاره شد لازم است تاثیر مطلوب بگذاریم.

 

اصل مهم در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر

مسئله انتخاب شدن را می ­توان مسئله­ ای در حوزه بازاریابی سیاسی دانست. این نکته را فراموش نکنیم نیاز به تبلیغات انتخاباتی داریم تا انتخاب شویم. ابتدا باید نکته ای را یادآور شد، اصل مهم در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر توجه به مولفه­ های بومی منطقه است. باید نیازها، فضای فرهنگی منطقه، ساختار اجتماعی

بافت شهری و روستایی و… آن حوزه را به خوبی ارزیابی کرد و مدنظر داشت.

از دیگر اصول تبلیغات انتخاباتی شورای شهر می ­توان به داشتن برنامه ­ای مدون اشاره کرد. داشتن یک برنامه جامع خود به عنوان یک اصل همانند سایر اصول از اهمیت برخوردار است. تعیین راهبرد تبلیغات انتخاباتی است که به ما می­ گوید کجای راه را به درستی و کجا را اشتباه رفته­ ایم. براساس راهبرد تبلیغات انتخاباتی باید در جهت هدف مشخصی حرکت کنیم . همچنین به شناخت نقاط ضعف و قوت نیز توجه داشته باشیم.

 

روش های تبلیغات شورای شهر؛ کلاسیک و مدرن

امروزه برای تبلیغات انتخاباتی شورای شهر روش های متنوعی وجود دارد.  از تبلیغات سنتی که همه ما خاطره­ ای از آن را در گوشه ذهن داریم. یعنی همان تبلیغاتی که از بنر، پوستر و بروشورها گرفته تا شام و ناهارها. تفاوتی در سال های اخیر شاهد آن هستیم.

در اغلب شهرستان­ ها فضای مجازی بخصوص در میان جوانان نفوذ بالایی داشته است. شاید به این خاطر  است که اغلب کاندیدای شورای شهر روی معرفی شدن در دنیای مجازی تمرکز دارند. تنوع در کارزار رقابت­های انتخاباتی از طرفی دست کاندیدای شورای شهر برای تبلیغات انتخاباتی در سطح گسترده باز گذاشته. از سویی کار را برای کاندیدا دشوار ساخته است.

مهمترین عامل افزایش شانس پیروزی کاندیدای شورای شهر شناخت خرده فرهنگ های شهری است. مردم به کدام روش تبلیغات انتخاباتی روی خوش نشان میدهند. البته که تصمیم­ گیری در این باره و اینکه بتوان همه جوانب را بررسی کرد امری تخصصی است. کاری که یک کارشناس تبلیغات انتخاباتی به خوبی از پس آن بر می آید. در بحث تبلیغات انتخاباتی، انتخابات شورای شهر از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع کیفیت چگونگی تبلیغات انتخاباتی شورای شهر به روند پیروزی شدت یا ضعف می بخشد. یکی از حساسیت هایی که با آن مواجه هستیم انتخاب بهترین روش در تبلیغات انتخاباتی است. چرا که فرصت انتخاب شدن را در اختیارمان قرار خواهد داد و یا بالعکس.

امروزه افراد به سبب گسترش فضای مجازی به شناخت های بهتری رسیده اند. از این رو انتخاب آگاهانه تری را رقم می زنند. همه این ها در پرتوی انتخاب درست و روش تبلیغات انتخاباتی می تواند نتیجه بدهد. در کنار همه تلاشی که برای انتخاب شدن داریم باید ارزش های انسانی حفظ شود.

 

باید و نبایدهای تبلیغات انتخاباتی شورای شهر(مصاحبه محمد صادقیه با رادیو ایران)

با نگاهی به مطالب گفته شده دریافتیم با الگوی پیچیده ای در فرآیند تبلیغات انتخاباتی روبرو هستیم. الگویی که باید و نبایدهایی را در درون خود جای داده است. یکی از مهم ترین بایدها در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر داشتن صداقت است. بله، شعاری به نظر می رسد؛ اما این جزء تبلیغات انتخاباتی سالم و البته با تاثیر گذاری طولانی است.

 

بایدهای تبلیغات انتخاباتی شورای شهر:

 

 • صداقت؛

خیلی ساده است دروغ نگوییم و وعده هایی دروغین را در شعار انتخاباتی خود به کار نبریم. باید بدانیم مردم آگاه هستند و می توانند به سادگی تناقض در گفتار و رفتار را تشخیص دهند. مسلما اگر نتیجه مطلوب مدنظرمان باشد به وجود صداقت چه در کلام و چه رفتارمان اهمیت خواهیم داد. اعلام صادقانه برنامه ها یکی از بایدهای تبلیغات انتخاباتی در شورای شهر است.

– عدم تخریب رقبا؛

یکی از بایدهای تبلیغات انتخاباتی شورای شهر عدم تخریب سایر رقباست. بهترین کار این است که انرژی خود را در ارائه توانمندی ها و برنامه های خود هزینه کنیم. هر تلاشی برای تخریب سایرین تاثیر منفی بر روند پیروزی ما در رقابت انتخاباتی خواهد گذاشت.

– برنامه محوری داشتن؛

باید برنامه ای با محورهای گوناگون برای بهبود شرایط داشته باشیم. محورهای برنامه می تواند راه حل هایی عملیاتی برای رفع مشکلات شهری باشد. اینکه چه میزان فرد قدرتمندی هستیم، به برنامه محوری مان بستگی دارد.

 

 نبایدهای تبلیغات انتخاباتی :

 

– اسراف در هزینه های تبلیغاتی؛

لطفا برای اینکه بهتر شناخته و دیده شوید روی اسراف در هزینه ها خط بکشید. همانطور که گفته شد کمیت به اندازه کیفیت موثر نیست. شاید اینطور به نظر برسد که هرچه بیشتر هزینه کنیم نتیجه بهتر حاصل می شود. متاسفانه این مقوله به این سادگی نیست آن وقت رقابت انتخاباتی بی معنا می شد. به این معنا که هر کسی از بهره مالی بیشتر برخوردار است قطعا برنده میدان رقابت است.

– وعده های دهان پر کن؛

ممکن است تحت تاثیر جو رقابت های انتخاباتی قرار بگیریم. اینجاست که سر وکله وعده های دهان پر کن پیدا می شود. یکی از نبایدهای انتخاباتی دادن وعده هایی است که عملیاتی نمیشوند.

در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر دادن وعده های منطقی بسیار کارآمدتر از وعده های دهان پرکن است. شاید هرچه وعده ها بزرگتر باشد مطلوب تر به نظر برسد اما به همان نسبت می تواند باعث ناکامی در رقابت شود.

مرجان ساعدی – کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

 

مدیریت
مدیریت
رزومه مختصر مدیریت

6 دیدگاه ها

 1. Avatar زهرا سادات موسوی گفت:

  سلام ممنون جالب بود.
  از سخنرانی های انتخاباتی شورای شهر هم بگید.

 2. Avatar Zahra گفت:

  مطالب خوب و ارزشمندی بود
  خسته نباشید و تشکر

 3. Avatar Sina گفت:

  سلام؛ممنون از مطالب خوبتون.
  ممکنه کمی کار بردی تر بگید؟!

  • Avatar مدیریت گفت:

   سلام
   مقالات دیگر سایتمان را مطالعه کنید؛
   برای کاربردی شدن مطالب برایتان نیاز به تجربه عملیاتی در انتخابات دارید.

   همچنین می توانید در دوره های آموزشی حضوری مجموعه نیز شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *