احسان جعفری فر
احسان جعفری فر؛ پروپاگاندای پوپولیستی تا دماگوژی احزاب راست افراطی اروپا
۱ مرداد, ۱۳۹۶
برند سازی سیاسی
آنچه کاندیداها باید از برند سازی انتخاباتی بدانند !
۱۷ شهریور, ۱۳۹۶

سخنرانی انتخاباتی هفت نکته ای که یک کاندیدا باید بدانید

سخنرانی انتخاباتی

سخنرانی انتخاباتی

سخنرانی انتخاباتی و هفت نکته ای که یک کاندیدا باید بدانید !

 

 

 

۱ . چرا باید سخنرانی انتخاباتی قوی داشته باشید ؟!

مسلما در یک سخنرانی انتخاباتی شما برای نیل به هدف مهمی که آن را مشخص کرده اید نیاز به همراهی مخاطبین تان داریدشما را همراهی کنند. نباید حین سخنرانی خسته نشوند. مهمتر آنکه سخنرانی شما ابزاری کاربردی و کم هزینه برای برند سازی انتخاباتی شما باشد. بنابراین باید با یک محتوای جذاب و شیوا سطح توجه مخاطبانتان را بالا نگه دارید. باید چنان منسجم و قوی صحبت کنید که مانع حواس پرتی مخاطب شود. در واقع توجه بالای مخاطب به سخنان شما ضامن محقق شدن هدفتان از سخنرانی انتخاباتی می باشد.

برای مشاهده مقدمه دوره رایگان آموزش سخنرانی انتخاباتی اینجا کلیک کنید !

در این مقاله شما نکات کلیدی نگارش یک نمونه متن سخنرانی انتخاباتی را فرا خواهید گرفت.

۲ . سخنرانی انتخاباتی تعیین هدف برای آن

اما تعیین هدف یک سخنرانی انتخاباتی دو مرحله اصلی را شامل می شود :

اول – تعیین هدف کلی ( که خود دارای دو حالت می باشد ) :
الف . حفظ وفاداری هواداران یا مخاطبینی که تصمیم دارند به شما رای دهند .
ب . اقناع مخاطبینی که هنوز تصمیم خود را برای نگرفته اند برای رای دادن به شما .

دوم _ تعیین هدف خاص :
بنابراین شما اول باید هدف کلی خودتان را از سخنرانی انتخاباتی که در پیش دارید مشخص کنید. حالا نوبت به هدف خاص شما می رسد که برای این منظور نیز نیاز به شناخت مخاطبین سخنرانی تان دارید .

به عنوان مثال اگر مخاطبین شما خانمهای دانشجو هستند موضوع انتخابیتان لزوم حمایت از مشاغل سخت ، و یا اگر مخاطبینتان کسبه بازاری باشند هدف خاص شما پرداختن به مشکلات مادران خانه دار نخواهد بود !

۳ . سخنرانی انتخاباتی و شناخت مخاطب برای آن؛ چرا ؟!

توجه کنید که شناخت مخاطب یکی از مهمترین پیش نیازهای سخنرانی انتخاباتی شما می باشد. بنابراین مهمترین عامل تعیین کننده نوع ، سطح و مدت زمان سخنرانی شماست .
هنگامی که جامعه مخاطبین هدف خود را تعیین می کنید، باید دقیقا بدانید که برای چه قشری، با چه میانگین سنی، چه سطحی از سواد و اطلاعات و حتی چه جنسی سخنرانی می کنید ( مثال بالا ).

مثلا اگر برای مادران شاغل سخنرانی انتخاباتی میکنید باید مطالبتان را گزیده و کوتاه بیان کنید چراکه با توجه به زمان اندکی که در اختیار دارند باید به امور خانواده رسیدگی کنند.
از دیگر دلائل اهمیت شناخت مخاطب آشنایی با نیاز او می باشد چنانکه در مورد قبل ( تعیین هدف خاص ) اشاره نمودم شما هنگامی می توانید هدف خاص خود را به درستی تعریف کنید که از نیاز مخاطبان خود آگاه باشید، بنابراین برای شناخت مخاطبان خود زمان مناسبی اختصاص دهید.

۴ . سخنرانی انتخاباتی؛ محتوا و طراحی آن در قالب یک سخنرانی 

محتوای یک سخنرانی انتخاباتی

محتوای سخنرانی انتخاباتی شما نباید برای مخاطبانتان تکراری و کلیشه ای باشد، در این صورت نه تنها به سخنانتان گوش نمی کنند بلکه به شما رای نیز نخواهند داد !
برای انکه مخاطبانتان به سخنان شما دل بسپارند باید در درجه اول شناخت خوبی از آنها داشته باشید و از روحیات، نیازها، خواسته ها و مشکلات آنها آگاه باشید.
اکنون درجمع آوری محتوا و مطلب برای سخنرانیتان نیز باید به چنان شناختی از مخاطبانتان رسیده باشید و طوری با موضوعات و دغدغه های آنان درگیر شده باشید که نیازها و مشکلات آنها را نیاز و مشکل خود بدانید و ناخودآگاهتان به دنبال حل این مشکلات باشد، حال هر ایده ای به ذهنتان می رسد بنویسید ( هرچند بعدا بسیاری از این مطالب را حذف خواهید نمود ! )

طراحی یک سخنرانی انتخاباتی

پس از جمع آوری مطالب نوبت سروسامان دادن و گلچین کردن بهترین و جذاب ترین قسمتها ( برای مخاطب شما ) از بین کل مطالب گردآوری شده می رسد. چنانکه می دانید سطح توجه مخاطبان در ابتدای سخنرانی بالاست اما این سطح توجه بالا چندان به طول نمی انجامد .

شما حتما به عنوان یک کاندیدا و احتمالا یک سیاستمدار می دانید که #سادگی رمز ماندگاری مطالب در حافظه است، بنابراین هر چه ساده تر بیان کنید مخاطبانتان بهتر به خاطر می سپارند. مطالب بدنه سخنرانی باید به گونه ای چیده شوند که به ترتیب نیمکره راست و چپ را در گیر کند و این توالی باید ادامه یابد. مهم است که در میان سخنرانی به شعار انتخاباتی تان ارجاع دهید ( در ابتدا، بدنه و پایان سخنرانی ) تا در ذهن مخاطب تداعی شود.

۵ پایان سخنرانی انتخاباتی
نیز بسیار مهم است و شما باید پایانی طوفانی داشته باشید و به بهترین شکل از جمله طلائی خود ( شعار انتخاباتی تان ) استفاده کنید.

۶ . سخنرانی انتخاباتی و ترس از سخنرانی 

همانطور که سخنرانی انتخاباتی برای من به عنوان کاندیدا بهترین تبلیغ برای جذب آرائم محسوب می شود اگر به هر دلیلی سخنرانی ام را خراب کنم نه تنها آرائم را از دست خواهم داد بلکه بین رقبا نیز وجهه ام را از دست خواهم داد و مورد تمسخر وافع می شوم و …

جملاتی شبیه اینها مواردی هستند که بسیاری از کاندیداها هنگام مشاوره با بنده به عنوان دلیل ترس از سخنرانی بیان می کنند، این در حالی است که رقبای شما با آگاهی از چند نکته و به کار بستن چند تکنیک ساده بر این مشکل غلبه نموده و گاه پیروز انتخابات هم می شوند.

اما نکته جالب و مهم اینست که بسیاری از بزرگان سخنرانی دنیا در مصاحبه هایی که داشتند اذعان نمودند که هنوزهم پس از سالها تجربه قبل از سخنرانی احساس ترس می کنند!!
بنابراین نگران نباشید تنها شما نیستید که از سخنرانی می ترسید؛
طبق تحقیقات پژوهشگران ترس از سخنرانی بالاترین رتبه در میان انواع ترس را دارد.

سوالی که در جلسات مشاوره ( مخصوصا افرادی که دیر مراجعه می کنند با نگرانی ) می پرسند :
آیا می توانیم ترس از سخنرانی را مهار کنیم ؟

بله اما زمان بر است. با اطلاع از چند نکته و به کار بستن تکنیک های ساده می توان این ترس را به یک نگرانی کاملا طبیعی و قابل کنترل تبدیل نمود به ویژه آنکه حالا شما می دانید بهترین سخنرانان دنیا نیز (چه رسد به رقبای انتخاباتی شما ) معترفند که هنوز پیش از سخنرانی هایشان احساس ترس دارند.

چند راهکار

الف . صحبت در میان جمع : در جمع دوستانتان تمرین کنید نیازی نیست تعدادشان زیاد باشد کافست مطمئن باشید شما را مسخره نمی کنند ضمنا لزومی ندارد به آنها بگوئید مشغول تمرین سخنرانی هستید، کافیست در مورد موضوعی برایشان صحبت کنید.

ب . اگر خانم هستید و ترس از صحبت میان آقایان را دارید می توانید از تمرین میان جمع های خودمانی خانواده و فامیل شروع کنید .

پ . خود گویی مثبت در اوقات فراغت مثلا جملات مثبتی در مورد سخنرانی و تواناییتان بگویید(۱).

ت . تجسم خلاق داشته باشید وخود را درحال ایراد سخنرانی عالی تصور کنید با همه جزییات و حتی اشتیاق را در مخاطبان ببینید که چطور با همه وجود به صحبت های شما گوش می دهند.

ث . دو سه روز قبل از سخنرانی به محل برگزاری سخنرانی رفته و از نزدیک با مکان و شرایط آن آشنا شوید.

ج . تمرینات تنفسی عمیق را جدی بگیرید. روزانه تنفس عمیق داشته باشید البته باید سعی کنید تنها باشید تا نگران حضور دیگران نباشید. به این صورت که با چهار شماره تنفسی عمیق بکشید طوری که هنگام دم باید شکم به جلو حرکت کند یعنی حرکت دیافراگم. چهار شماره نفس خودتان را نگه‌دارید و موقع بازدم هوا را به‌آرامی و با چهار شماره به بیرون بدهید. این کار را دوباره تکرار کنید و روزانه سه دقیقه این تمرین را انجام دهید.

چ . از تکنیک‌های ان_ال _ پی استفاده کنید مثلاً از تکنیک انگار که . طوری عمل کنید انگار شما دارای اعتماد به‌ نفس بالایی هستید و سخنرانی عالی و به‌این‌ترتیب به‌ کمک ناخودآگاه شبیه به یک سخنران ماهر رفتار خواهید کرد. و از اعتماد به‌ نفس بالایی برخوردار خواهی شد.

نکته

بسیاری از مراجعین از خشکی دهانشان کمی قبل و هنگام سخرانی گله می کنند و اینکه بعضا به جهت نوشیدن آب دچار مشکلات جانبی شده اند، تجربه بسیار کارآمدی که خود بنده در اینگونه مواقع دارم اینکه، مشکل با چند قطره آب لیموترش تاره که زیر زبانتان می چکانید حل می شود و غدد بزاغی تان شروع به فعالیت می کنند …

۷ . سخنرانی انتخاباتی و در نظر گرفتن زمان و مکان

الف . زمان

شما باید از سه منظر زمان را در نظر بگیرید
اول از جهت تقویمی
دوم از جهت مدیریت مدت سخنرانی
سوم از نگاه مخاطبانتان

تصور کنید در روز سخنرانی تان با مناسبت شهادت مواجه هستید در این شرایط شایسته نیست سخنان شما حاوی طنز باشد .یا فرض کنید روز سخنرانی تان مصادف با امتحانات دانشگاه ها باشد و مسئول ستادتان نیز سخنرانی شما را برای همین قشر در نظر گرفته!! بنابراین باید دید واشراف تقویمی به زمان داشته باشید تا چنین مواردی فقط در قالب مثال باقی بماند!

در مورد مدیریت زمان سخنرانی نیز همین بس که حوصله مخاطبان شما بسیار محدود و اندک است و سریع سطح توجهش را از دست می دهد ( هرچند ممکن است جلسه را ترک نکند ) اما احتمالا به شما رای نیز نخواهد داد. پس قبل از سخنرانی باید تمرین فراوانی انجام داد.

یکی از نکات مهم در بحث زمان از نگاه مخاطب تحمل حدود ۴۵ دقیقه ای است و اینکه پس از ۴۵ دقیقه مخاطب نیاز به استراحت دارد.

ب . مکان

سخنرانی شما باید در نزدیکی مدعوین و مخاطبینتان برگزار شود، مثلا اگر مدعوین شما دانشجویان یک دانشگاه هستند بهترین مکان سخنرانی مسجد یا سالن اجتماعات دانشگاه و یا در نزدیکی دانشگاه خواهد بود .

شما باید حتما روز قبل از سخنرانی به محل مورد نظر رفته و از سلامت و کارایی سیستم های صوت، تصویر، دیتا پرژکتور، تهویه و سایر موارد احتمالی اطمینان حاصل کنید.

نکته #ارزیابی_سخنرانی و سنجش بازخورد ها ( یکی از مهمترین مراحل )

بدون شک تمام نتیجه سخنرانی انتخاباتی در برآورده شدن یکی از اهداف کلی شما خلاصه می شود یعنی حفظ آراء هوادارانتان یا اقناع سایرین برای رای دادن به شما.

بنابراین پس از اتمام سخنرانی انتخاباتیتان اصلی ترین و مهمترین وظیفه ستاد شما ( تیم نظر سنجی ) اینست که رصد کنند ببینند تا چه حد به این هدف نائل شده ید و نقاط ضعف و قدرت شما در این سخنرانی چه بوده تا در صورت لزوم برای سخنرانی های بعدی اصلاح گردند.

این فرایند به سادگی با ارائه برگه های نظر سنجی به حضار و یا بعد از سخنرانی در شبکه های اجتماعی قابل حصول است .

(۱) من بهترین سخنرانی را خواهم داشت.
اعتماد به نفس بالایی دارم.
به موضوع سخنرانی ام کاملا مسلط هستم.
و …

اکنون شما نکات کلیدی برای نگارش نمونه متن سخنرانی انتخاباتی خود را فرا گرفته اید. برای مشاوره بیشتر با کارشناسان مجموعه ما برای تهیه متن سخنرانی انتخاباتی می توانید با ما تماس بگبرید: ۰۵۱۳۹۳۵۸۴۲۳۰۱۵ و ۰۹۳۵۸۴۲۳۰۱۵ سلامت و پیروز باشید.

در پایان از خوانندگان محترم دعوت میکنم مارا در فضای مجازی با آدرس educationcampaign@دنبال کنند.

به عنوان مثال دوره صوتی رایگان#آموزش_سخنرانی_انتخاباتی را میتوانید در شبکه پیام رسان تلگرام با آدرس فوق دریافت و دنبال کنید .

 

امیدوارم  از مطالب مفید و کارآمد متن فوق استفاده نموده و لذت ببرید .

با آرزوی موفقیت

محمد صادقیه ۹۶/۰۶/۰۷

کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی

کارشناس رادیو و تلوزیون و سایر رسانه های ملی و بین المللی

3 دیدگاه ها

  1. سلام و ممنون از مطالب مفیدتون موفق و پایدار باشید

  2. الهام گفت:

    در زمینه برند سازی سیاسی و انتخاباتی همین طور مطالب تخصصی سخنرانی انتخاباتی به نسبت کم هستند ؛ از اینکه مطالب تخصصی در سایتتتون میگذارید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *