قالب وردپرس
لوگوی اوباما

برند سازی انتخاباتی چرا و چگونه ؟ (۱)

نویسنده : محمد صادقیه

کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی

مقدمه

در حیطه برند سازی انتخابات اساتید بسیاری آثاری ارزشمند را در این زمینه به دانش انتخاباتی کشور افزوده اند. که قطعا در جای خود از این مطالب ارزشمند نیز استفاده خواهم نمود. اما در این نوشتار قبل از هر چیز در قالب یک مثال برای خوانندگان مفهوم برند سازی را روشن می سازم. همچنین تفاوت آن با مفاهیم دیگری نظیر ویزیتوری و استراتژی های فروش ، بازاریابی را بسادگی توضیح می دهم. امیدوارم گامی هر چند کوچک در گسترش و تحکیم دانش انتخاباتی کشورمان باشد.

تصور کنید در دهکده ای یک دختر و پسر در سن و شرایط ازدواج قرار دارند. خواستگاری آن آقا پسر از این دختر خانم را میتوان مصداق ویزیتوری دانست. یعنی نیازی وجود دارد و فقط یک نفر قادر به برطرف کردن آن نیاز می باشد، اینجا ویزیتوری کافی است.

حال فرض کنید این دهکده یک دختر و ده گزینه پسر وجود داشته باشد. پسر ها به خواستگاری دختر خانم میروند و مزایای رقابتی خودشون رو ذکر می کنند. تا دختر تصمیم بگیره، این اقدام پسر ها را میتوان مصداق بازاریابی فروش دانست. اینجا ممکن است دختر خانم قصه ما احترام را ملاک انتخاب قرار داده باشد. اما خواستگارانش بیشتر از درآمدشان گفته باشند که در اینجا میتوانید تفاوت در طبقات هرم مازلو را مشاهده کنید.

اما اگر ۹ پسر با استراتژی فروش پیش بروند و باهوش ترینشان به تحقیق در مورد نیاز های دختر خانم ما بپردازد. او میتواند طبقه نیازهای دختر و خانواده اش را در هرم مازلو پیدا کند. و ببینه کدام تخصص، توانایی، ابزار یا شرایطی که داره میتونه دختر رو به نیازهاش نزدیک کنه. اونوقت در جلسه خواستگاری برای دختر خانم توضیح بده که نسبت به بقیه چه برتری هایی داره. این میشه مصداق استراتژی بازاریابی دانست(که البته به نظر بنده عبارت بازارسازی صحیح تر می باشد، بجای بازاریابی).

حالا فرض کنید پسری میخواد تعداد بسیار زیادی از دختران را در کل کره زمین تحت تاثیر قرار بدهد. تا یک آزادی انتخاب فوق العاده داشته باشد. در این صورت باید از برند سازی استفاده کنه . پس باید خودش رو قادر به برآوردن نیاز اون دختر خانم ها بکند. این توانایی رو با ابزار های مختلف و از طریق کانال های ارتباطی گوناگون به اونها اعلام کند. بطوری که اونها هم باورش کنند. این می شود مصداق استراتژی برند سازی خوب حتما متوجه شدین که برند سازی بر پایه ی بازاریابی می باشد.

همه میدانید که محصول در کارخانه و کارگاه ها تولید می شود اما برند در ذهن مخاطبین ساخته می شود. بنا براین برند جایگاهی بسیار فراتر از محصول دارد. چرا ؟ چون برند یک ارتباط عاطفی و انتزاعی بین محصول و مشتری می باشد و مشتری به آن اعتماد دارد.

برند سازی چه چیزی نیست؟

چرا در فضای مجازی و حتی برخی کتب برند را نام زیبا، لوگو، اسم مشهور، سمبل، اسلوگان … می دانند! در صورتی که برند سازی هیچ یک از اینها نیست . البته همه این موارد از جمله اجزاء برند سازی هستند . اینجاست که عبارت ” هر کسی از ظن خود شد یار ما ” را به یاد می آوریم.

به دوستانی که علاقه مند به مطالعه بیشتر در این حوزه هستند پیشنهاد میکنم آنچه نامزد انتخاباتی باید از برند سازی بداند را مطالعه کنند.

مدیریت تبلیغات انتخابات و مشاوره انتخاباتی

می خواهم سوالی را که در بسیاری از مشاوره ها از من سوال می شود با شما به اشتراک بگذارم. چرا وقتی به فلان آژانس یا فرد برای برند سازی محصول با کاندیدای مورد نظر مان مراجعه می کنیم نوع خاصی از تبلیغ را پیشنهاد میدهند که الزامن بهترین یا تنها نحوه تبلیغ نیست مثلا چاپ بنر. چون احتمالا با کمی تحقیق میتوانید به این نتیجه برسید که آن آژانس تبلیغاتی خود مالک دستگاه چاپ بنر نیز هست! در این شرایط دانسته یا ناخود آگاه شما را به سمت شیوه ای هدایت میکند که منافع بیشتری دارد.

برندسازی انتخابات (که موضوع این سلسله نوشتار می باشد) با مشکلات بسیاری از این دست مواجه است. مثلا اگر نقطه قوت آژانس تبلیغاتی که شما مراجعه کرده اید گرافیک باشد نقش لوگوی خوب را در برند سازی چنان برجسته می کند که شما تصور می کنید برند سازی طراحی یک لوگوی خوب است و …

برندسازی انتخابات بیش و پیش از ابزار (لوگو، اسم مشهور،چاپ بنر و …) نیاز به تخصص برای مشاوره انتخاباتی و مدیریت تبلیغات انتخابات دارد.

در قسمت بعد بیشتر از برندسازی انتخابات برایتان خواهم گفت، پیشنهاد میکنم حتما این بحث را دنبال کنید. چراکه کاملترین و مدون ترین در نوع خود می باشد.

در پایان این قسمت از خوانندگان محترم دعوت میکنم مارا در فضای مجازی با آدرس irelection@دنبال کنند.

با آرزوی موفقیت

محمد صادقیه

کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی

کارشناس رادیو و تلوزیون و سایر رسانه های ملی و بین المللی

2 دیدگاه ها

  1. الهام می‌گه:

    مثالتون واقعا جالب و ساده بود ممنون .
    عالی بود .

  2. Admin می‌گه:

    سلام و خوشحالم که پسندیدید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مقالات و آموزش های رایگان مشخصات خود را وارد کنید.