رادیو کاندیدا خدمتی دیگر از سایت نبض تبلیغات انتخاباتی
۲ آذر, ۱۳۹۷
طرح استانی شدن انتخابات مجلس
طرح استانی شدن انتخابات مجلس (مصوب مجلس دهم)
۱۸ آذر, ۱۳۹۷

استانی شدن انتخابات مجلس (مصوب مجلس دهم)

طرح استانی شدن انتخابات مجلس

طرح استانی شدن انتخابات مجلس

استانی شدن انتخابات مجلس قسمت اول

 

محمد صادقیه کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی

 

زمزمه های طرح استانی شدن مجلس از مجلس ششم آغاز شد و بالاخره این طرح در ۶ آذر ماه ۹۷ به تصویب نمایندگان خانه ملت رسید، بنابراین انتخابات مجلس آینده بصورت استانی و یک مرحله ای خواهد بود. در قسمت دوم به چالشهای طرح و مشکلات آن در مردم سالاری خواهیم پرداخت.

 

با توجه به اهمیت موضوع طی چند قسمت به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهیم پرداخت. این قسمت بیشتر بحث شکلی این طرح خواهد بود:

 

انتخاب نمایندگان منوط به اخذ ۱۰ درصد آراء حوزه انتخابیه فرعی و بالاترین آراء در استان :

 

_  بنا بر مواد طرح استانی شدن انتخابات از هر حوزه انتخابیه نامزدهایی که حداقل ۱۰ درصد آراء حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند و بالاترین رأی را در استان داشته باشند به عنوان نمایندگان آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند.منبع بخش های خبری

 

_ اگر نماینده‌ای حد نصاب ۱۰ درصد را کسب نکند، به میزان ۲ برابر افراد مورد نیاز برای حوزه انتخابیه که بالاترین رأی را در حوزه فرعی کسب کنند به استان می‌روند و در استان فردی که بیشترین رأی را کسب کند به عنوان نماینده انتخاب می‌شود. با این حال انتخابات مجلس به صورت یک مرحله‌ای انجام خواهد گرفت.

 

استانی شدن انتخابات مجلس و شرایط جدید ثبت نام کاندیداها :

 

_ دیگر کاندیداهایی که خواهان ثبت نام برای انتخابات مجلس هستند باید متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه فرعی محل ثبت نام یا سابقه حداقل پنج سال زندگی مداوم در آن حوزه یا سابقه نماینده مجلس در آن حوزه را داشته باشد.

 

_ در مورد تجمیع نتایج انتخابات حوزه انتخابیه و استان نیز در این طرح آمده است؛ هیات اجرایی در استان باید تشکیل شود، استاندار به عنوان رئیس هیات و مدیر کل ثبت استان، رئیس دادگستری و معتمدان هیات‌های اجرایی حوزه های فرعی به انتخاب همان حوزه فرعی هم در این هیات حضور خوهند داشت.

 

کاندیداهای محترم میتوانند در اینجا دوره رایگان آشنایی با سخنرانی انتخاباتی را دانلود کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *